Tekstylia dla noworodka – jaki kocyk wybrać?

Trudno wyobrazić sobie niemowlęcą wyprawkę bez kocyka. To od zawsze niezbędnik w opiece nad maluszkiem. Dzieci tuż po urodzeniu są bardzo wrażliwe na zimno, a dodatkowo lubią być szczelnie opatulone, bo czują się wtedy bezpieczne – uczucie to przypomina im pobyt w brzuchu mamy. Jak wybrać kocyk, który posłuży od pierwszych dni życia? Czy bawełna to dobre rozwiązanie?

Kocyk, który zapewni ciepło i poczucie bezpieczeństwa

Kocyk to obowiązkowy element niemowlęcej wyprawki niezależnie od pory roku. Zimą powinien być grubszy, cieplejszy, latem wystarczy lekkie okrycie, które osłoni przed wiatrem i w razie potrzeby zastąpi dodatkową warstwę ubrania.

To jednak nie jedyna zaleta kocyków. Warto wiedzieć, że otulenie powoduje także zwiększenie poczucia bezpieczeństwa u maluszka. Większość noworodków uwielbia kocyki – otulenie powoduje, że czują się na powrót jak w brzuszku mamy, stają się więc spokojniejsze, rzadziej płaczą. To jeden z najlepszych sposobów, by ukoić rozdrażnionego, niespokojnego malca.

Dlaczego warto wybrać kocyk bawełniany dla niemowlaka?

Wybierając ubranka czy nakrycia do wyprawki, trzeba mieć świadomość, że skóra niemowlęcia jest niezwykle wrażliwa. Wykluczone są materiały, które mogłyby uczulić czy podrażnić skórę. Należy unikać również tkanin sztucznych, nie przepuszczających powietrza – te powodują przegrzewanie się, pocenie, a w efekcie często problemy skórne.

Najlepszą opcją niezależnie od pory roku będzie kocyk bawełniany dla niemowlaka. Bawełna ma wiele zalet: jest naturalna, przepuszcza powietrze, chłonie wilgoć, co zapobiega namnażaniu się na jej powierzchni bakterii. To włókno polecane alergikom i osobom wrażliwym. Kocyk bawełniany będzie miękki, przyjemny w dotyku, nie podrażni skóry noworodka. Dodatkowo plusem jest dostępność kocyków z bawełny różnej grubości: od ciepłych, idealnych na jesień czy zimę, po lekkie, muślinowe, które świetnie sprawdzą się wiosną czy latem.

Gdzie szukać tekstyliów odpowiednich dla noworodka?

Jeśli kocyk ma być miły w dotyku, wytrzymały, starannie wykończony i ładnie zaprojektowany, najlepiej sięgnąć po produkty renomowanych marek. Kocyk bawełniany dla niemowlaka spełniający te kryteria najłatwiej dostać w dobrze wyposażonych sklepach specjalizujących się w akcesoriach dla dzieci.

Podczas zakupów warto sprawdzić skład kocyka, upewnić się, że to stuprocentowa bawełna, przyjrzeć się wykończeniu. Zwykle można też przebierać we wzorach czy kolorach, aby stworzyć nie tylko praktyczną, ale i miłą dla oka wyprawkę dla upragnionego maluszka.